Specjaliści przekonują, że w początkowej fazie jazdy z klimatyzacją zużycie paliwa może wzrosnąć o ponad 4 litry na 100 km. Na szczęście możemy je ograniczyć.

Według badań niemieckiego automobilklubu ADAC, największe zużycie paliwa następuje w pierwszej fazie chłodzenia, kiedy auto klima musi obniżyć znacznie temperaturę nagrzanego wnętrza pojazdu.
Aby obniżyć temperaturę z 31 do 22 °C testowane samochody zużywały od 2,47 do 4,15 L paliwa na 100 km więcej. Tak duży wzrost zużycia paliwa trwa około 4 minut. Natomiast utrzymanie obniżonej temperatury w warunkach miejskich to max 2,11 L/100km w mieście i 0,66 l/100 km na trasie.

Na szczęście mamy wpływ na wysokość spalania naszego samochodu podczas jazdy z „klimą”. Jak to zrobić? Wystarczy, że przed wyjazdem należy przewietrzymy wnętrze kabiny i włączymy wewnętrzny obieg powietrza tak, aby autoklima nie schładzała gorącego powietrza z zewnątrz.

Bardziej zaawansowane systemy auto klimatyzacji regulują moc sprężarki zmniejszając tym samym zużycie paliwa.

Pozostaje pytanie czy faktycznie warto oszczędzać za wszelką cenę? Eksploatacja klimatyzacji i koszty paliwa nie powinny przesłaniać bezsprzecznego wpływu na bezpieczeństwo jazdy w upalne dni.

Powiązane Posty

Klimatyzacja - ciekawostki

Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?

Czasami wydaje się nam, że w samochodzie są ważniejsze osoby od nas (dziecko, teściowa, ważny klient), tymczasem to kierowca powinien mieć najwyższy komfort podróży. To przecież od niego zależy czy i kiedy reszta załogi dotrze Czytaj więcej…

Klimatyzacja - ciekawostki

Ekspert radzi: jak najlepiej korzystać z klimatyzacji

Oto kilka wskazówek na temat bardziej efektywnego korzystania z systemu klimatyzacji. – Po wejściu do samochodu, który stał na słońcu przez dłuższy czas, należy na chwilę otworzyć całkowicie wszystkie okna w celu wywietrzenia samochodu i Czytaj więcej…

Klimatyzacja - ciekawostki

Jak zdiagnozować usterki klimatyzacji?

Powszechnie wiadomo, że usterki klimatyzacji należą do jednych z najdroższych jakie mogą się nam przytrafić. Jednak rozpoznając odpowiednie objawy, możemy się od nich uchronić. Podstawa to coroczny przegląd układu klimatyzacji, wraz z wymianą filtrów. Wymiany Czytaj więcej…